HC Jestřábi Přelouč

Vítejte na stránkách hokejbalového klubu
HC Jestřábi Přelouč
www.hcjestrabi.cz

Příští zápas

Tabulka

1. SK Kometa Polička 10 37:23 24
2. HBK Bulldogs Brno 11 41:27 22
3. SK Suchdol n./L. 10 49:24 21
4. HBC Prachatice 10 40:28 18
5. SK Jihlava 9 41:35 16
6. HBC Hostivař 11 31:31 16
7. HBC Svítkov Stars.. 12 38:47 16
8. HBC Malenovice 11 33:40 13
9. HC Jestřábi Přelouč 10 27:27 12
10. HBC Rakovník 11 30:46 8
11. HBC Plzeň-Litice 11 24:63 8

Kompletní tabulka

Nic nekončí, jedeme dál!

Nic nekončí, jedeme dál!

Jestřábskou veřejností notně zatřásla bomba, kterou vedení klubu odpálilo před několika dny: A - tým po 23 letech opouští 1. národní ligu. Redakce si proto k dvojrozhovoru přizvala manažera A týmu Libora "Libise" Komůrku a člena vedení a zakladatele klubu Martina "Lambyho" Šmída, kteří poodkryli pozadí celé věci a klubovou budoucnost.

 

 
Ahoj pánové,
moje první otázka zní: Jak došlo k rozhodnutí odprodat 1. ligu a co mu předcházelo?
Lamby: "Předcházela tomu tajná schůzka (proběhla 4.5.) vedení HC navázaná schůzkou se služebně staršími hráči. Tam jsme se rozhodli, že budeme pokračovat dále v 1.lize. Nechtělo se nám končit Covidem-19! Takže manažer Libis dostal „úkol“ udržet letošní kádr a zjistit stav u jednotlivých hráčů. Pak se ale dozvěděl od jednoho hráče Pardubic (jemuž za to mnohokrát děkuji!!!), že Autosklo plánuje zrušit tým juniorů a na svazu přihlásit 1. ligu mužů?! To nás dosti zarazilo.
Sportovně to zcela chápu, jen se trochu zapomnělo, informovat o tom nás, klub se kterým Pardubice chtěly tolik spolupracovat. Takže nám najednou ubylo dost mladých a nadějných hráčů. Mohli bychom hrát 1.ligu dál, ale čím širší kádr, tím slabší kádr. Pak se k nám dostali informace, že se chtějí do 1.ligy přihlásit i další kluby. Prostě, od dob rozdělení ČNHbL a MNHbL na západ / východ, se z této soutěže stala „telefonická přihlašovačka“! Kdo chtěl, dal si rok „voraz“, vylepšil kádr a zavolal si o místo.Takže jsme řekli, že už ne. Že už nebudeme tuto soutěž držet nad vodou. Hráli jsme jí rádi, ale všechno jednou končí. Rozhodli jsme se nabídnout práva na 1.ligu jiným klubům, ambiciozním. Zároveň se k nám díky známostem v jiných klubech, dostávali zprávy o dalších týmech, přemýšlejících o odchodu z 1.ligy. A tak jsme neváhali ani minutu a vlastně jsme se této soutěže na poslední chvíli zbavili.
Jen pro zajímavost doplním, že jsme si nedávno dělali statistiku, kolik týmu proti nám nastoupilo v 1. lize za 23 let?! Bylo jich neskutečných 75!!! (snad jsme na někoho nezapomněli). To taky svědčí o stabilitě této soutěže. Od roku 1997 kdy se redukoval počet Národních lig pouze na 1.ČNHbL a 1.MNHbL, tak v ní zůstali jenom Přelouč (postup z kvalifikace) a Svítkov (sestup z Extraligy). Ostatní se tam protáčeli nahoru/dolů a někteří se tam ani pořádně neohřáli. Oproti tomu, někteří se tam objevili vícekrát a ani nemuseli nikde nic vyhrát!?"
Libis: "Tak rozhodnutí předcházely různé faktory, nešlo o něco ukvapeného. Aniž bychom věděli, co se ještě následně vyskytne, pohovořili jsme se staršími hráči, kteří tvoří jádro týmu, jak vidí následující sezónu? Kvitovali jsme, že stále mají chuť soutěž hrát, ale na druhou stranu se nebrání změnám. Je to pochopitelné, většina z  nich má odehráno v této soutěži mnoho sezón a na jejich poctivý přístup jsme se mohli vždy spolehnout.
Dalším faktorem byla skutečnost, že se k nám dostala informace, že spolupracující klub Autoskla Pardubice uvažuje o získání práv na 1.ligu. Více něž samotným faktem, který se dal pochopit, jsem byl zprvu zaskočen především stylem, jakým se k nám tato informace dostala. Můj původní komentář k dané situaci, který by se hodil spíše do restauračního zařízení IV. cenové skupiny ,jsem později diplomaticky nahradil….“tento způsob oznámení zdá se mi poněkud nešťastný“….ale na druhou stranu mě  to přesvědčilo o tom, že v hokejbalu ještě za ty roky všechno neznám a je potřeba se stále učit.
Tudíž jsme na tuto situaci byli nuceni reagovat , jelikož dle dřívější dohody u nás působili kluci z Autoskla a v případě, že by jejich klub působil ve stejné soutěži, nemohli bychom je logicky využívat.
Dále k tomu přispěl i fakt, že“klasickou hokejbalovou šeptandou“ k nám docházely informace, kdo bude v příštím roce soutěž hrát a kdo uvažuje o skončení. Bohužel je to již delší dobu zřejmý fakt, že do této soutěže se dnes může pomalu každý přihlásit či se z ní odhlásit s ohledem na to, jaké období zrovna jeho tým prožívá. Navíc zde funguje mládežnická soutěž pro dvacetileté chlapy a pak nelze očekávat, že soutěž v nejbližších letech bude v tomto formátu fungovat.
A v neposlední řadě je tu ekonomické hledisko a čas. Kvalitativně hokejbal nepůjde moc dolů a ušetříme čas na cestách a i finance, které můžeme použíti na jiných místech.
Suma sumárum po dlouhých úvahách jsme se rozhodli soutěž po 23 letech opustit a znovu tým nastartovat v dalších sezónách. Mohu říci, že to nepovažujeme za nějaký ústup či rezignaci, fungujeme dál a na struktuře a práci v klubu ve všech kategoriích to nemá žádný vliv."
Komu Jestřábi práva na 1. ligu postoupili?
Lamby: "Jednali jsme velmi intenzivně se dvěma kluby. Oba ale nakonec zůstávají ve svých příslušných soutěžích (2.liga). Což také o něčem svědčí ve směru k 1. lize. Třetí klub naši nabídku ihned smetl ze stolu. Ukázalo se, že všechny svazové informace o klubech, nejsou úplně tak pravdivé. Nebylo by férové tyto kluby tady jmenovat, omlouvám se. A tak jsme učinili nabídku i  Autosklu, a ukázalo se, že mají o 1. ligu opravdu zájem. Takže jsem si velmi rychle plácli a podepsali smlouvu. Víc bych podrobnosti této dohody nerozebíral."
Libis: "To není žádnou tajností, práva jsme postoupili Autosklu Pardubice. Za sebe mohu říci, že jsem s dohodou velice spokojen, jelikož postoupit soutěž, kdy se spíše čeká, zda-li ta se nebude dodatečně doplňovat, je velice těžké. Takže u mě dobrý."
Jaká je klubová vize pro následujících 5 let?
Lamby: "Bavit se dál hokejbalem (smích)! Odchodem z 1. ligy nic nekončí. Naopak bude vše klidnější a pohodovější (tím nemyslím soupeře, smích). Vizi mládežnických týmů jsme nedávno představili na našem webu. Trenéry k nim máme „nasmlouvané“. Tam je vše OK, dle mého mínění. A mládežnická část klubu má naši plnou podporu. Po nadcházející sezoně nám skončí opět pár hráčů v kategorii dorostu, takže bychom měli i nadále držet oba týmy mužů, což je v pořádku. A za 5 let? Za 5 let nastoupí za Bego útok Hájek Tomáš – Martin Šmíd – Hájek Jan! A pak už budu moci pomalu končit s „kariérou“! Samozřejmě Honza na centru, aby nám to vše oběhal. Ano, za 5 let nám už budou hrát tyto kategorie kluci, kteří byli mezi prvními v mikropřípravce...Hájek, Novotný, Svoboda, Štainer a Tesař (původní zakládající pětka prcků!) a s nimi i další. Moc se na to těším! Budeme jim dělat veškerý klubový servis a chodit je podporovat."
Libis: "Móda pětiletých plánů je již dávno pryč (smích). My budeme pracovat dále, hodně úsilí a času  chceme věnovat mládežnickým kategoriím, protože tam je budoucnost.  Jsem rád, že se nám to pomalu rozrůstá. Se zájmem sleduji, že u těch nejmenších se objevují jména, která z minulosti lidé znají, jelikož tátové či strejdové v klubu hráli či hrají. To by mělo být zárukou toho, že budou své ratolesti směřovat k tomu, aby věděli, co sport jako takový, potažmo hokejbal ,obnáší. Jsem toho názoru a věřím, že nelze malé vychovávat jen ve stylu, že to je jen hra a o nic nejde, tak jak je to dnes velice moderní nebo naopak je stresovat jen výsledky. Budeme je učit to, že podstatou sportu jako takového je soutěživost a chtít vyhrávat, ale samozřejmě ne za každou cenu. Pokud se nám objeví individuálně zdatný človíček, již od mládí mu musíme vštěpovat, že by své schopnosti měl využívat tak, aby to bylo prospěšné i jeho ostatním kamarádům v družstvu a naopak, aby ti ostatní mu svou činností byli nápomocni a on věděl, jak jsou pro něj důležití. Všichni musí znát správný význam slova kolektivní. Pak si myslím, že to bude fungovat.  A v budoucnu samozřejmě  nebudeme bránit nikomu, aby se rozvíjel a zkoušel v hokejbale dosáhnout co nejvýše.  Až se tak stane, budu spokojený, když u toho jedince budu cítit, že nezapomněl, kde vyrostl. Takže asi takhle bych si to já představoval do budoucna."
Bude klub v nějaké formě pokračovat ve spolupráci s Autosklem Pardubice a Kertem Praha, případně naváže spolupráci s někým jiným?
Lamby: "HBC Autosklo – Upřímně, neumím si představit vůbec žádnou spolupráci. Jen nějaká SS, či H...pokud budou mít o někoho zájem. KERT Park – S Davidem Kunou se dá vše rychle vyřešit po telefonu. Tam žádný problém nemáme.
S nikým dalším spolupracovat nebudeme. Byl jsem a jsem i nadále proti „spolupracím“! V našem sportu to moc nefunguje, dál to nechci vůbec rozebírat. Pokud my budeme chtít k nám nějakého hráče, tak ho oslovíme, oslovíme také jeho klub a požádáme o SS, nebo H, není potřeba dále nic rozvíjet. Pokud nám klub nevyhoví, máme prostě smůlu a hráč taky. Díky...nazdar...čau...už nevolej…
S někým člověk vychází lépe, s někým hůře. Houby na tom je a není potřeba dělat kolem toho spolupráce!?
Jediné co budeme udržovat, jsou vztahy v mládeži s SK Jihlava. Oni nám pomáhají doplňovat mládežnické týmy a my jim udržujeme děti u hokejbalu. Perfektní a korektní domluva s SK i rodiči. Tam je potřeba poděkovat manželům Hermannovým! Někteří hráči u nás prošli od žáků a dnes už mají za sebou i starty za A-tým Jihlavy. Podobnou zkušenost jsme měli i s klukama s Chlumce n./C. A dnes už ty žáčci hrají proti mně za muže Vrtaček."
Libis: "Vzhledem k situaci se spolupráce s Autosklem bude odvíjet asi jako spolupráce s každým jiným klubem. Pokud bude zájem z jedné či druhé strany o nějakého hráče, předpokládám,že jednání budou probíhat korektně a v souladu s řády. Co se týká Kertu, z předběžných jednání vyjadřují spokojenost, že minimálně tři kluci, kteří u nás působili, po dohodě zůstanou i přesto, že se nám změnila soutěž. Dále uvidíme."
Jaké odchody a příchody jsou spojeny s přesunem  A týmu do nižší soutěže?
Lamby: "Odchody jsou logické a férové dle předchozí domluvy. Všichni hráči Autoskla se vracejí „domů“. I když jsme si možná mysleli, že tu už někteří zůstanou, ale domluva byla jasná.
Působením ve 2.Lize končí SS juniorům KERT Parku. Naopak zůstávají jejich hráči, kteří tu byli na přestup. Líbil se mi jejich názor: „Chceme tu hrát dál, hrajme hokejbal pro radost, ne pro soutěž!“
Dále odešli někteří hráči, kteří projevili zájem o hraní v jiném klubu. Nikdy nebudeme nikomu bránit v rozletu. To máme již vyřešeno. A také uvidíme o které naše hráče bude zájem v jiných klubech. Nějaké nabídky tam jsou a jsou v řešení. Příchody jsou rozjednány (byli už před Covidem-19), ale prozrazovat je zatím nebudeme. Možná bude jedno velké překvapení napříč regionem (smích)!"
Libis: "Tak pohyb tam, vzhledem k nové situaci, bude. Zatím jsou jak odchody, tak příchody v jednání, vše se bude ladit v novém přestupním termínu od 1.7. a vše, i co se týká realizačních týmů, zveřejníme. Můžeme  asi odtajnit, že  smluvně je dotažený přestup Tomáše Hudce a Martina Drápalíka do Heřmanova Městce, kluci projevili zájem u Ježků pokračovat, přejeme jim hodně sportovního štěstí. Jednání s vedením Ježků bylo korektní a dopadlo k oboustranné spokojenosti. Každopádně co se týká příchodů, každý od nás již léta ví, že mu zde budeme vytvářet  podmínky k tomu, aby se tady cítil dobře a mohl předvádět odpovídající výkony, ale na druhou stranu si uvědomil, že musí klubu také něco vracet svým přístupem. To samé nejspíš budou požadovat i kluby, kam od nás kluci míří. Můj děda hokejbal nehrál, ale už věděl, že všude je chleba  o dvou kůrkách (smích)."
Na souboje s kterým z týmů 2. ligy se nejvíc těšíte?
Lamby: "Vůbec na nikoho! Vždyť po nás půjdou jako divočáci! (smích) Je nám to úplně jedno. Všechny známe a víme, že nás nečeká nic lehkého. Těšíme se na všechny. A ty zápasy v sobotu, to je paráda, na to se těšíme asi nejvíc. Můžu prozradit, že hned jak uvidíme rozlosování, tak plánujeme Č. Třebovou vlakem (smích), tak jak to bylo před pětadvaceti léty!
Libis: "Především je nutné říci, že kluky budeme nabádat, že nemůžeme do této soutěže jít s rukama v kapsách! Druhá liga je velice kvalitní, hodně  kluků známe za ta léta osobně. Všechny týmy mají svou kvalitu a my budeme muset hrát naplno v každém utkání a prodávat zkušenosti z minulých let, abychom byli úspěšní. Těším se na všechny týmy z ligy."
Co je obecně v jestřábské rodině nového, nebo byste rádi, aby veřejnost zaznamenala?
Lamby: "Plánovali jsme žádat o kompletní výměnu mantinelů, což se nám asi po krizi nepovede, bohužel. Takže zatím je v plánu jen výměna horního madla na mantinelech. Snad i ochranných sítí. O nové Wi-Fi Tlapnet zdarma v celém areálu jsme také již informovali. I přes nouzový stav v ČR jsme nezaháleli.
Nevím, co bych měl dále říct? Pokud chce někdo něco konkrétního vědět, může se mě zeptat osobně. To snad všichni vědí!? Jsem vždy a včas před tréninkem v kanceláři na hřišti, kde si dělám klubovou administrativu a jsem tam všem plně k dispozici. Někteří už toho i využili.
A pak bych chtěl všem fanouškům poděkovat za podporu. Těšíme se na vás v nové sezoně.
Libis: "Tréninky běží, prckové a mládež již zahřívají hřiště, což je dobře. Dospělí zatím nabírají kondici a na hokejky si dělají chuť. Věřím, že do toho pak také vlítnou natěšení.  Přiznám se a asi mluvím za celé vedení, že jsme po těch dlouhých letech, kdy se za celý rok kolotoč hokejbalu prakticky nezastavil, potřebovali nabrat nové síly. Ty už máme  a jsme zase v zápřahu. Takže všem Jestřábům přeji hodně zdraví….a ostatní méně důležité věci."
 
 

Diskuze

Město Přelouč Kozubek Doprava - Spedice Autolakovna Řečany n/L Severní energetická a.s. Kiekert-CS s.r.o. Kusý s.r.o. Sorpom AB Elektro Pardubický kraj Tlapnet CZECHOSLOVAK GROUP a.s. Pro-idea s.r.o.

Počet návštěv: 75538
Posledních 30 dnů: 1550 | Posledních 7 dnů: 406 | Poslední den: 36

© 2020 HC Jestřábi Přelouč | Všechna práva vyhrazena | pipa31@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne